بسته بندی محصولات و بهترین روش طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی اختصاصی برای کالا و محصولات یکی از تاثیر گذارترین ابزار فروش می باشد که تاثیر مستقیمی روی فروش محصول دارد و واقعا در تبلیغ محصولات و خدمات و سازمان شما تاثیر دارد.

در جهان مصرفی امروز، که همه وقایع به سرعت اتفاق می افتد، جذابیت ظاهری محصول در ویترین فروشگاه ها یکی از موارد انتخاب سریع و بدون درنگ مشتریان می باشد.

بسته بندی و جعبه های خلاقانه و جذاب میتواند گزینه مناسبی جهت افزایش فروش یک محصول و جذب رضایت مشتریان هنگام خرید باشد.

محصول با کیفیت و درجه یک به بسته بندی ویژه احتیاج دارد. بسته بندی حرفه ای و طراحی شده برای محصول،می تواند علاوه بر ایجاد حس خوشایند در مشتری،یکی از ابزار تبلیغاتی قوی برای کسب و کار شما باشد

طراحی بسته بندی

طراحی کاتالوگ

ویژگی های یک بسته بندی مناسب و تاثرگذار محصول :

 • طراحی بسته بندی بر اساس زیبایی ظاهری محصول
 • بسته بندی متناسب با حجم محصول
 • راحتی استفاده از بسته بندی
 • استفاده از ایده های جدید و خلاقانه
 • استفاده از مواد مصرفی قابل بازیافت در بسته بندی
 • فرم ظاهری و شکل بسته بندی محصول

طراحی بسته بندی مناسب موارد زیر را در پی دارد:

 • ایجاد تصویری مثبت از محصولات در ذهن مخاطب
 • کمک به ایجاد برند معتبر در کمترین زمان
 • افزایش انگیزه در مشتریان برای خریدن آن محصول
 • برتری یافتن از سایر رقبا در بخش فروش
 • طراحی متمایز موجب تفاوت بسته کالا و محصولات شما از سایر رقبا
 • کمک به افزایش صادرات محصول و محبوبیت در بازارهای بین المللی
 • تاثیر طراحی بسته بندی در افزایش توان تبلیغاتی

اهمیت بسته بندی محصولات

بسته بندی قدیمی و بدون اصول روز که نتواند مشتریان و مخاطبان را در نگاه اول جذب نماید نتیجه ای جز شکست ندارد. عواملی که در تاثیرگذاری بسته بندی محصول بر روی مشتریان اهمیت دارند برگرفته از تخصص طراحان گرافیک و متخصصین تبلیغات می باشد.

با توجه به بازار رقابتی شدید و تنوع محصولات و اجناس ، طراحی جعبه محصولات روز به روز جدیدتر و جذابتر می شود و عقب ماندن از این ابزار تبلیغاتی به ضرر شرکتها و سازمانها و تولیدکنندگان محصولات خواهد بود هرچقدر تنوع محصولات و رقابت شدیدتر باشد طراحی بسته بندی کار پیچیده تر و دشوارتری خواهد بود.

ما به جرات می توان گفت طزاحی گرافیکی بسته بندی مانند اکثر آثار تجسمی به منظور خلق فضایی جذاب و پرکاربرد نیازمند رعایت اصول افزایش و بهبود کاربرد و تاثیرگذاری بر بالابردن میزان فروش می باشد

عوامل موثر در اثربخشی بسته بندی

باید توجه داشت که رعایت اصول طراحی به تنهایی موجب اثربخشی بسته بندی نمی شود و در امر طراحی و تبلیغات یکی از مهمترین عوامل داشتن ایده های نو و خلاقانه  می باشد و رعایت این موارد در بسته بندی کالا نیز امری ضروری می باشد در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها بسته بندی کالاها و محصولات در جهت بهبود بازاریابی تغییرات قابل اشاره ای داشته است

ایده های طراحی بسته بندی

طراحی نوآور و با خلاقیت در ارائه بسته بندی کالاهای خارجی از محصولات داخلی بیشتر به چشم می آید بسته بندی های گوناگون و جذاب در اکثر فروشگاه ها به چشم می خورد هرچند که هنوز هم در این زمینه جای پیشرفت برای شرکتهای ایرانی وجود دارد ایده های مرتبط با کارایی و ویژگی های محصول اهمیت بسیاری در بسته بندی دارد

طراحی بسته بندی جذاب

یکی دیگر از راهکارهای افزایش جذابیت بسته بندی استفاده از بازی های فکری یا جدول کلمات و سودوکو بر روی بسته های محصولات می باشد که مشتریان را به خرید تشویق میکنند گاهی اوقات در بسته بندی  جذاب محصولات از طرحهای کلکسیونی استفاده می شود که قابل جمع اوری هستند و گاهی از کوپن های شرکت در قرعه کشی استفاده می شود.

ایده ی طراحی دیگری که در بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد، استفاده از اصل غافلگیری در بسته محصولات می باشد استفاده از تصاویر غیرمعمول و نا آشنا در بسته بندی محصول می باشد به گونه ای که در میان انبوه محصولات نظر مشتری را به خود جلب نماید

بسته بندی محصول در کدام صنایع اهمیت دارد؟

بسته بندی تخصصی ، جذاب و اصولی برای یک کالا تقریبا در تمام صنایع اهمیت دارد.مخصوصا در صنایع مواد غذایی ،که مشتری با دیدن بسته بندی حرفه ای و جذاب اهمیت بیشتری به کالا می دهد.در صنایع دگیری نیز مانند مواد شوینده و آرایشی بهداشتی نیز نوع قالب و لفاف و بسته بندی محصول اهمیت دارد.

طراحی حرفه ای بسته بندی در صنابع لوارم و تجهیزات الکترونیکی نیز بسیار اهمیت دارد

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی کالا و محصول یکی از راه های افزایش قیمت و فروش و حل مشلات اقتصادی می باشد. ساخت پوشش و بسته بندی کالا را می توان به یک رسانه تبلیغاتی جهت ارائه محصول تشبیه کرد که می تواند نقاط قوت محصول را به مشتریان و مخاطبان اطلاع دهد.

اکثر اجزا تبلیغاتی مانند پوستر ،طراحی کاتالوگ،بنر ،طراحی بیلبورد تبلیغاتی و … آثاری دو بعدی و با قیمت هستند حال آنکه بسته یک محصول یک عنصر 3 بعدی به منظور تبلیغات محصول و خدمات می باشد.